ZAPOWIEDŹ VI MĘCZENNICY ROWEROWEJ

Zapraszamy na VI Męczennicę Rowerową w dniu 14 października! Tym razem pojedziemy do Nowego Tomyśla – miasta słynącego m.in. z wikliny. Będzie to zatem rajd rowerowy jakby pod wiklinowym patronatem.
Zbierzemy się jak zwykle w Parku Skórzewskim, ale o godzinę wcześniej, tj. o 9:00. Następnie wyruszymy na trasę omijającą główne trakty, zapewniającą bezpieczeństwo a jednocześnie obfitującą w wiele atrakcji krajoznawczych.
Ze Skórzewa pojedziemy szlakiem przez: Dopiewo – Buk – Michorzewo – Kuślin – Wąsowo – Stary Tomyśl, liczącym okrągłe 52 km, a zatem spełniającym minimalne wymogi Męczennic Rowerowych. Jeśli następnie uczestnicy wybiorą powrót do Skórzewa „na kołach” (np. pięknym śródpolnym szlakiem (przez Sątopy – Jastrzębniki – Łagwy – Buk- Dopiewo), niewątpliwie pęknie „setka”, czyli zaliczymy Wielką Męczennicę! Dla mniej zdeterminowanych cyklistów możliwy będzie powrót pociągiem, np. do Palędzia.
Po drodze do Nowego Tomyśla zatrzymamy się m.in. na cmentarzu przy kościele w Michorzewie, gdzie znajduje się mogiła Emilii Sczanieckiej (urodzonej w nieodległych Brodach). Obejrzymy pałac w Wąsowie, aby zachwycić się jego wnętrzem i otoczeniem, ale już kawą z ciachem wzmocnimy się w położonym tuż obok 150 letnim Folwarku Wąsowo (więcej: www.folwarkwasowo.pl).
W Nowym Tomyślu zwiedzimy m.in. Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, zjemy obiad, oraz – obowiązkowo – pstrykniemy sobie pamiątkowe zdjęcie pod wielgachnym koszem wiklinowym na nowotomyskim rynku.
A zatem do zobaczenia 14 października o 9:00 w Skórzewie!
IR