Rajd „W Święto Niepodległości” 11.11.2014 r.

Ależ wspaniały dzień na rowerową przejażdżkę! Takie odczucie towarzyszyło nam przez cały świąteczny dzień. Kilkanaście stopni ciepła, pełne słońca niebo i jeszcze jesienne barwy drzew – absolutna rzadkość w połowie listopada! Nic zatem dziwnego, że rankiem 11 listopada zebrało się w parku w Skórzewie aż 18. amatorów turystyki rowerowej. I jeszcze dwóch spóźnionych cyklistów dołączyło do nas na trasie. Po pamiątkowej fotografii ruszyliśmy zaplanowaną trasą do Batorowa a następnie Lusowa. Tutaj zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę, aby zapoznać się z krótkim omówieniem biografii gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego, obranego na patrona tej trasy rowerowej. W tym czasie dołączyła do nas równie liczna grupa rowerzystów z Poznania, jadących trasą „Powstania Wielkopolskiego”, pod kierownictwem Romka Królaka. Po prelekcji wspólnie udaliśmy się na cmentarz lusowski, gdzie zapaliliśmy znicz na grobie rodzinnym generała, gdzie złożono również szczątki dwóch jego córek, zamordowanych w Palmirach i Katyniu.

Wielobarwny, 40. osobowy peleton ruszył w kierunku Lusówka, a następnie przez pola do Sierosławia. Tempo patrolowe. Wspaniała pogoda dodawała uroku naszemu rajdowi i sprawiała, że pedałowało się z wielką przyjemnością. Na polanie w lesie w pobliżu Palędzia ogłoszona została „przerwa techniczna”. Można było chwilę porozmawiać, zjeść suchy prowiant, napić się herbaty.

Wszyscy w dobrej kondycji i wesołych nastrojach dotarli do mety w Dopiewie. Na zakończenie rajdu – w dopiewskim ośrodku GOSiR – zebrała się śmietanka cyklistów powiatu poznańskiego. Przy talerzu pożywnej grochówki, uczestnicy rajdu dzielili się wrażeniami z całego, niezwykle bogatego sezonu turystycznego, jak również już ostrożnie snuli plany na przyszłość.

A zatem do zobaczenia na wiosnę!
Irek Rutkowski

Jak uczczono Święto Niepodległości w Dopiewie

Święto Niepodległości w Dopiewie w aktywny sposób uczciło około gościła 200 turystów, którzy korzystając z pięknej jesiennej pogody wyruszyli na 5 tras rowerowych: 3 z Poznania, z Lubonia oraz ze Skórzewa jak również 1 autokarowo-pieszą. Organizatorem rajdu z metą w dopiewskim GOSiR-ze był Oddział PTTK Nowe Miasto z Poznania. Było to powiatowe zakończenie sezonu turystycznego. Członkowie Koła PTTK „Pędziwiatry” Dopiewo byli kierownikami 3 tras: Iwona Cerba – trasy rowerowej z Lubonia, Ireneusz Rutkowski – trasy rowerowej ze Skórzewa, Lidia Łopatka – trasy autokarowo-pieszej. Uczestnicy trasy lubońskiej liczącej 45 osób z Lubonia, Komornik i Łęczycy w swoim gronie mieli nastoletniego Jakub Jaśkowiak, prawnuk powstańca wielkopolskiego z Więckowic. Grupa ta na swojej trasie w kościele w Komornikach zapaliła znicze przy tablicy upamiętniającej mieszkańców Komornik poległych w I wojnie światowej. Następnie przez Rosnowo, Walerianowo dojechali oni do Rosnówka i wjechali na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego. Podczas postoju w Glinkach rozlosowane zostały wśród uczestników rajdu kamizelki odblaskowe, mapy i przewodniki po powiecie poznańskim oraz atlasy rowerowego pierścienia dookoła Poznania przekazane przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Polną drogą dojechali oni do Konarzewa, gdzie właśnie miała miejsce msza odpustowa ku czci św. Marcina, patrona konarzewskiej parafii. Na cmentarzu w Konarzewie zapalili znicze przy grobach pułkownika Andrzeja Kopy z Trzcielina, uczestnika I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej z l.1919-1920, powstańca wielkopolskiego; księdza Jana Dąbrowy Laskowskiego duchowego opiekuna dzieci wrzesińskich podczas ich strajku w r. 1901 w obronie j. polskiego, a później wieloletniego proboszcza konarzewskiego; Leonarda Ranusa powstańca z czasów Wiosny Ludów w 1848 r. oraz powstania styczniowego w 1863 r.; Andrzeja Maya, który w wieku 23 lat poległ w powstaniu wielkopolskim.

Na mecie rajdu na jego uczestników czekała grochówka oraz prelekcja regionalisty z Dopiewa Pana Eligiusza Tomkowiaka poświęcona mieszkańcom gminy Dopiewo, którzy wybitnie przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości m. in.: pułkownikowi Andrzejowi Kopie i księdzu Laskowskiemu. Koło PTTK „Pędziwiatry” Dopiewo było inicjatorem i organizatorem tej bardzo interesującej prelekcji Pana Tomkowiaka. Z kolei Pani Wójt Zofia Dobrowolska przedstawiła najnowszą pozycję książkową wydaną przez gminę Dopiewo „Pamięć i Przyszłość gmina Dopiewo w okresie II wojny światowej”. Osoby zainteresowane tematem mogły ją bezpłatnie nabyć. Podczas uroczystego zakończenia rajdu członkowie Koła PTTK „Pędziwiatry” Dopiewo odebrali z rąk Pani wójt Zofii Dobrowolskiej oraz komandora rajdu Pana Eugeniusza Jacka puchar za zajęcie II miejsca w konkursie na najliczniejszą drużynę XIV rajdu „W Święto Niepodległości” Dopiewo 2014.

Iwona Cerba – Koło PTTK „Pędziwiatry” Dopiewo, kierownik trasy rowerowej z Lubonia do Dopiewa