III Pędziwiatr Wiosenny przeleciał przez gminę Dopiewo

Chodniki, jezdnie, leśne dukty i śródpolne ścieżki naszej gminy, ubiegłej niedzieli dosłownie zaroiły się od kolorowych peletonów pieszych i rowerzystów, zmierzających na plażę w Zborowie. Kolejny, trzeci już „Pędziwiatr Wiosenny” przyciągnął rekordową liczbę uczestników, spragnionych ruchu i wiosennego słońca. To, na szczęście, nie zawiodło! Dlatego wszyscy – od najbardziej doświadczonych, poprzez młodzież, aż do najmłodszego turystycznego narybku – przeżyli przyjemną przygodę. Tych najmłodszych rodzice dowieźli na bagażnikach lub w rowerowych przyczepkach. I bardzo dobrze! – niech nasiąkają zdrowym stylem życia od oseska! Całkiem niezła wiosenna pogoda sprawiła, że na mecie zjawiło się w sumie niemal 300 turystów. Absolutną przewagę mieli turyści zmechanizowani – nad Jeziorem Niepruszewskim zaparkowało prawie 200 rowerów!

Na mecie prawdziwe oblężenie przeżywało ognisko, w którym można było upiec przygotowane przez organizatorów kiełbaski, przygryźć chrupiącą bułką i poprawić słodkim batonikiem. Posileni rajdowicze brali ochoczo udział w licznych konkursach. Na rozgrzewkę można było spróbować sił w fresbee. Pokaz swoich umiejętności na nadjeziornej łące dał zespół Brave Beavers Dopiewo, występujący w oryginalnych, sportowych strojach. Dziecięcy konkurs wiedzy ekologicznej miał aż ośmiu zwycięzców, którzy bezbłędnie rozwiązali test.

Rywalizacją wymagającą najwięcej umiejętności technicznych była wymiana dętki rowerowej na czas, pod fachowym okiem Pawła Owczarzaka z firmy „Rowertramp”. Zwyciężyła ekipa B.D. Głowackich z wynikiem 2 min. 40 sek. Najliczniej obsadzonym konkursem umiejętnościowym okazał się rzut kaloszem „sportowym”. Wzięło w nim udział 20. dzieciaków. Natomiast konkursem wzbudzającym najwięcej emocji – okazało się rodzinne przeciąganie liny, brawurowo sędziowane przez Sławomira Kempkę.

Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody a wszyscy uczestnicy zmagań – cenne pamiątki. Najliczniejszą drużyną pieszą wystawił Zespół Szkół Specjalnych nr 102 z Poznania, a puchar pierwszeństwa wśród cyklistów zdobyła drużyna rowerzystów z Lubonia (prosimy kierowników obydwu grup o kontakt pod nr 695 933 138, celem odebrania pucharów). Gratulujemy i zapraszamy w jeszcze liczniejszym gronie na następne nasze imprezy!

Organizatorzy – Koło PTTK „Pędziwiatry” Dopiewo – dziękują wszystkim rajdowiczom za duże zdyscyplinowanie, bardzo dobre przygotowanie rowerów, a szczególnie za pozostawienie po sobie wręcz wzorcowego porządku na plaży w Zborowie.

Do zobaczenia za rok, na kolejnym „Pędziwietrze Wiosennym”!

Ireneusz Rutkowski


Foto: Zdzisław Szreder